Лікування діабету

Рекомендації

Лікування має бути комплексним і за потреби включати індивідуально підібрані дієту і фармакотерапію. Не відміняйте призначені препарати без поради з лікарем.

Пневмопресинг можна призначати на будь-якій стадії захворювання.

Хоча зміни бувають відчутні вже через кілька сеансів, при діабеті рекомендований курс з 10-15 щоденних сеансів. Повторний курс з 10 сеансів рекомендується двічі на рік.

Якщо передбачаються планові курси фармакотерапії, їх можна чергувати з курсами пневмопресингу (наприклад, через 3 місяці). В разі поєднання цих заходів пневмокомпресійні процедури доцільніше робити перед крапельницями.

Якщо ви приймаєте інсулін, зверніть увагу, що після 10-12 сеансів пневмопресингу рівень глюкози в крові дещо знижується, це може потребувати корекції дози інсуліну.

Приймайте їжу за 1-1,5 години до сеансу. При схильності до гіпоглікемії майте з собою фрукти чи солодощі, бо під час процедур рівень глюкози крові знижується.

На початку або в середині курсу можливе нетривале (до 3 днів) безсимптомне підвищення рівня глюкози в крові. Це вважається варіантом нормальної реакції на терапію, за необхідності цей перехідний стан можна скорегувати дієтою.


Цукровий діабет

Зниження рівня цукру в крові і компенсованого стану у багатьох пацієнтів після 2-3 курсів лікування дозволяють вважати пневмопресинг засобом лікування діабету. Однак перш за все він використовується для лікування і відновлення при ускладненнях діабету. В деяких випадках пневмопресинг може бути альтернативою медикаментозної терапії.

Діабет це погіршення засвоєння глюкози периферичними клітинами та, відповідно, її надлишок в крові. Важливим наслідком стає зміна будови судин: в артеріях прискорюються атеросклеротичні відкладення (макроангіопатія), а в мікросудинному руслі потовщуються стінки, обмежується транспорт між кров’ю і тканинами (мікроангіопатія). Погіршення живлення периферичних нервів веде до нейропатії.

Які основні чи типові скарги?

  • Запаморочення, погіршення зору, рівноваги, процесів пам’яті та мислення, зростання артеріального тиску.
  • При ураженні ніг – дискомфорт (біль, затерпання, холод тощо) в ногах, погіршення заживання ран.

За неадекватного контролю судинні ускладнення діабету прогресують, зростає ризик серцево-судинних катастроф (інфаркту, інсульту тощо).

Що можна зробити?

Необхідні корекція образу життя та періодичний лікарський нагляд. Обстеження зазвичай включає біохімічний аналіз крові (глюкоза, глікогемоглобін), та за показаннями ультразвукове дослідження судин.

Терапевтичні заходи базуються на дієті, включають планові огляди, медикаментозну терапію, дозовані фізичні навантаження, контроль артеріального тиску, цукру крові, відмову від паління, догляд за шкірою ніг.

Що робить пневмопресинг?

  • Активує кровообіг у легенях і периферійних тканинах, припиняє спазм і розширює судини, збільшує кількість кисню в крові, прискорює артеріальний кровотік, пожвавлює доставку кисню до тканин.
  • Прискорює окиснення глюкози в клітинах, знижує її рівень в крові.
  • Знижує в’язкість крові, зменшує утворення тромбів, знижує артеріальний тиск, попереджає запалення і грубшання стінок судин, ушкодження капілярів.
  • Відновлює судинну стінку, сповільнює відкладення холестерину, покращує жировий обмін.
  • Обмежує окисний стрес і пошкодження клітинних мембран.
  • Прискорює виведення метаболітів.

Мета лікування діабету пневмопресингом

Збільшення витривалості при фізичних навантаженнях, збільшення безбольової дистанції ходьби, зменшення запаморочення, головного болю, покращення рівноваги, пом’якшення та зрідження нападів серцевого болю, зниження кров’яного тиску, прискорення заживання ран.

Зниження та стабілізація рівня цукру в крові, зняття набряклості, підвищення рухливості стоп, відновлення чутливості, зникнення дискомфорту (печіння, відчуття холоду, мурашок) в ногах, нормалізація кольору і температури шкіри, профілактика тромбоутворення, гальмування розвитку атеросклерозу.


Доказова медицина

Дослідження

  • Перші описи пневмопресингу при цукровому діабеті були дані Г.А. Базаном (ІТО «Нове в медицині», 1995) і Н.А. Безпалим зі співавт. (санаторій «Сосновий Бір», 1999), які помітили у хворих зниження рівня глікемії на 15-33% після курсу пневмопресингу.
  • Л.М. Біляк узагальнила результати спостережень 1999-2001 років. На той час в ІТО «Нове в медицині» було проліковано 220 осіб віком 30-79 років з судинними патологіями нижніх кінцівок (облітеруючий атеросклероз, ендартеріїт, діабетична ангіопатія, варикозна хвороба). Після 6-8 сеансів пневмопресингу відбувалося потепління кінцівок, зникнення парестезій, зменшення стомлюваності і оніміння кінцівок при русі, в більшості випадків зникали болі і судоми. У 60% випадків досягалося загоєння трофічних виразок. Результати лікування визнані хорошими у 97 осіб, задовільними у 128 осіб, незадовільними у 23 осіб.
  • У 1999-2001 рр. ІТО «Нове в медицині» спільно з Національним інститутом хірургії та трансплантології ім. А.А. Шалімова НАМН України проводилися клінічні дослідження апарату «Біорегулятор-004М» при діабетичних ангіопатіях, поєднаних з облітеруючим атеросклерозом (53 спостереження). Добра переносимість і комфорт процедур відзначалися у всіх пацієнтів. Після курсу всі хворі з незначною ішемією і 2/3 хворих з переміжною кульгавістю відзначили збільшення дистанції безболісної ходи на 50-100 м; у 1/3 хворих з переміжною кульгавістю біль при ходьбі зник. У хворих з критичною ішемією істотного поліпшення не було.
  • Інші дослідження пневмопресингу в лікуванні судинних ускладнень діабету були проведені ІТО «Нове в медицині» з НМАПО ім. П.Л. Шупика в 2001 році. Після 10-15 сеансів у хворих припинялися болі, оніміння і судоми в ногах, шкіра теплішала і рожевіла. У деяких хворих відзначалося поліпшення пульсації периферичних артерій і загоєння трофічних виразок. У більшості спостерігалося зниження рівня цукру, що дозволяло зменшити добову дозу інсуліну в середньому на 6-10 ОД. Позитивний ефект зберігався в середньому 4-6 місяців.
  • Лікарями лабораторії ІТО «Нове в медицині» під керівництвом Л.М. Біляк в 1999-2003 рр. спостерігалися 162 пацієнта (30 з діабетом I типу, 132 с діабетом II типу). Після першого курсу пневмопресингу в кількості 10-12 процедур в 70% випадків досягалася компенсація стану тривалістю 6-9 місяців. У 80% випадків з’являлася можливість знизити дозу інсуліну в середньому на 10-12 ОД. Після другого курсу компенсація стану досягалася в 92% випадків, її тривалість становила в середньому 9-10 місяців. При діабеті II типу були випадки компенсації протягом 1,5-2,3 років. Профілактичні повторні курси рекомендувалися через 9-12 місяців.
  • Т.Н. Пленова з співавт. (ІТО «Нове в медицині», 2008) спостерігали 40 первинних пацієнтів зі стажем захворювання на діабет II типу не менше 7 років. Внаслідок проведеного лікування болі в ногах зникли у 40%, значно зменшилися у 52,5%, залишились без змін у 7,5%; оніміння пальців ніг минуло у 80%, значно зменшилося у 20%; парестезії не турбували 64%, зменшилися у 24%, не змінилися у 12%; значне потепління ніг спостерігалося у 48%, відчуття тепла – у 41,6%, без змін – у 11,4%. Поліпшення настрою відзначалося у 65%, нормалізація сну спостерігалася у 50%, підвищення працездатності зі збільшенням толерантності до фізичних навантажень відзначено у 68% пацієнтів. Підвищення якості життя відбулось у 90% пацієнтів.
  • А.Д. Гавловський в дисертаційній роботі (2010) показав доцільність застосування пневмопресингу при діабетичних ангіопатіях незалежно від вихідних гемодинамічних показників. Під його наглядом перебував 41 хворий, у яких пневмопресинг поєднувався з іншими методами фізіотерапії. При поєднанні з магнітом і лазером глікемія після навантаження зменшувалася з 19,5±0,8 до 7,3±0,5 ммоль/л (р<0,05); кількість компенсованих хворих зросла на 35%. При поєднанні пневмопресингу з надвисокочастотною терапією глікемія натще зменшувалася з 9,0±0,4 до 6,2±0,3 ммоль/л (р<0,05), а після навантаження – з 10,6±0,8 до 7,1±0,4 ммоль/л (р<0,05); кількість компенсованих хворих зросла на 52%. В обох групах нормалізувався судинний тонус за даними реографії (р<0,05). В результаті лікування значне поліпшення спостерігалося у 24-25% хворих, поліпшення – у 40-43%, відсутність змін – у 25-29%, погіршення – у 4-10%. Число компенсованих хворих зросло в 2,76 рази.
  • Всього в 1992-2014 рр. в медичних центрах ІТО «Нове в медицині» методом об’ємного пневмопресингу проліковано понад 160 хворих з інсулінозалежним цукровим діабетом і близько 1400 хворих з інсулінонезалежним діабетом.

 


Ще за темою:

Особливості пневмопресингу як судинної терапії

Ще до теми

Лікування пролежнівЛікування пролежнів

Пневмопресинг може застосовуватись для лікування пролежнів. Пневматичну манжету, що виконує процедури, можна вважати модифікованим протипролежневим матрасом. Модифікації полягають в тому, що манжета стимулює роботу судин, тобто є засобом відновлювального лікування

Лікування гіпертоніїЛікування гіпертонії

Рекомендації При гіпертонічній хворобі рекомендований курс з 10 щоденних сеансів пневмопресингу. Підтримуючі курси призначаються 2-4 рази на рік. Стадія гіпертонічної хвороби Мета застосування пневмопресингу Орієнтовна мінімальна тривалість курсу * Без

Лечение варикозаЛечение варикоза

Каким болезненным процессам подвержены вены? Вены отвечают за возврат крови от периферических тканей к сердцу, а также накапливают “запасную” кровь. Нарушение этих функций в виде застоя крови в венах называется