Реабілітація ветеранів АТО/ООС

Третій кит

Традиційне знайомство з механізмом дії об’ємного пневмопресингу починається вивченням судинних процесів. Пневмопресинг – масаж судин; пневмопресинг – мікросудинна терапія; пневмопресинг – периферичне серце; це основа розуміння лікувального процесу.

Але в чому сенс судин, хіба вони існують самі по собі? Адже це транспортна мережа, що забезпечує обмін речовин та біохімічний взаємозв’язок в організмі. З цього факту сформувалося уявлення про викликані пневмопресингом неспецифічні процеси саногенезу. На жаль, належну вагу воно отримало лише в українській медичній практиці, а в більшості зарубіжних країн залишається надбанням теорії.

В останні роки з’являється обґрунтована можливість говорити про «третього кита» пневмопресингу – вегетативні рефлекси. Думка про те, що механічний тиск не може не впливати на рецептори, була очевидною давно. Але подробиці і потенційні вигоди залишались у тіні.

Пневмопресинг і ПТСР

В 2016-2020 роках ІТО «Нове у медицині» спільно з Інститутом медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН (за сприяння колег з УВМА та НМАПО ім. П.Л. Шупика) вивчав можливості застосування об’ємного пневмопресингу в комплексній реабілітації військовослужбовців – учасників АТО / ООС. У фокусі уваги – психофізіологічні аспекти.

Отримані результати будуть корисні колегам, що працюють з проблемами ПТСР, хронічним стресом, астено-невротичним синдромом, наслідками контузій і травм головного мозку.

Коли ми починали вводити пневмопресинг в комплексну реабілітацію воїнів АТО, завдання стояло підібрати методику з нуля. Звичайно, А.І. Огризков вже успішно застосовував пневмопресинг, але працював за досвідом і клінічним чуттям, а треба створити методику, яку зможуть відтворити колеги без спеціальної підготовки. До того ж, то був класичний пневмопресинг кінцівок, а ми поставили питання: що дасть процедура на спині і голові? Вплив на кровообіг тут мінімальний, магістральні судини захищені кістками і м’язами, та й тиск не циркулярний, судини легко «втечуть» від нього. Розраховувати доводилося тільки на рефлекси. Те, що пневмоманжета «Шапочка» дійсно впливає на мозковий кровообіг, в 2016 році ще не було експериментально доведено. І, однак, побоювання були. Я не працював з молодими пацієнтами, ніхто не працював з ПТСР, взагалі мало хто ясно розумів, що це таке. Добре, що пневмопресинг – щадний, делікатний метод, яким дійсно важко нашкодити.

З тиском в манжеті, швидкістю і напрямом руху хвилі питань не було. Питання було в тривалості. За всіма методиками процедура пневмопресингу голови триває максимум 12 хвилин. Але що це таке, якщо її ізолювати? Довелося ризикнути, спочатку на собі, а потім на перших пацієнтах робити 15 хвилин. Зараз робимо 20, і це перша така методика в українській медицині. Я одного разу ризикнув провести сам собі цю процедуру протягом 40 хвилин – без будь-яких негативних наслідків. З одного боку, межу в 12 хвилин «не дурні призначали»; з іншого боку, тепер вона морально подолана… А як ми все-таки зупинилися на 20 хвилинах?

Треба зробити невеличкий відступ. Автономна, або вегетативна нервова система (АНС) це та частина нервової системи, яка управляє роботою органів нашого тіла. Вона складається з двох відділів: симпатичного і парасимпатичного. Симпатика відповідає за витрату енергії, розумову і фізичну активність; парасимпатика ж за накопичення енергії, сон і травлення. Один на одного ці відділи діють як плечі терезів: чим активніше один, тим менше активність іншого.

Передусім виявилося, що реакція АНС на пневмопресинг – принаймні, в нашій методиці – фазна. Перші 5 хвилин зростає симпатичний тонус, організм адаптується, потім симпатичений вплив змінюється парасимпатичним впродовж ще 5-10 хвилин, і до 15 хвилини процедури пацієнт досягає природного парасимпатичного максимуму. Далі стан або стабілізується, або продовжує незначно розвиватися. Фактично, перші 15 хвилин це швидкі адаптаційні процеси, формування цільового стану, а потім – рання фаза ефекту післядії, для зміцнення якого ми додаємо фінальні 5 хвилин.

Хто займається ручним масажем, знає таку закономірність: хочеш тонізувати, працюй до 10 хвилин, хочеш розслабити, працюй більше 10 хвилин. А стосовно пневмопресингу здавалося абсолютно очевидним, що ефект так чи інакше односпрямований і від тривалості впливу залежить тільки його кількість. Тому відкриття цих фаз стало маленькою такою сенсацією.

Отже, ми отримали те, що хотіли: у нас є пацієнти з хронічним стресом, з наслідками гострого стресу, у яких, безсумнівно, переважає симпатикотонія, а процедури пневмопресингу викликають протилежний стан, розслаблюють, тобто, все добре… Але не багато збігло часу, коли ми переконалися, що при комплексній реабілітації симпатичний тонус у пацієнтів росте. Майже два роки накопичувалися спостереження, що дозволили коректно оцінити це явище.

Звичайно, дивно було б дратувати людей, які перенесли бойової стрес. Але справа в тому, що переважним станом у них є саме ваготонія (парасимпатика). Тоді зростання симпатичних впливів є компенсаторним, це ознака нормалізації стану і відновлення гармонійної регуляції.

Наступне питання: скільки потрібно часу для цих процесів?

Колись І.В. Таршинов зауважив, що при щоденному лікуванні в період з 4 по 6 добу можливе загострення хронічних захворювань, криз. Наші спостереження спочатку підтверджували цю закономірність, притому дуже наочно. Пізніше аналіз приховав цю наочність, але накопичені дані дозволяють сказати, що період близько 4 діб від початку лікування характеризується найбільшою реактивністю організму. У цей час зміни, викликані процедурою, найбільші порівняно з іншими днями курсу. В період близько 6-7 діб реактивність все ще підвищена, хоча йде на спад, але в цей же час загальний стан регуляторних систем найбільшою мірою відрізняється від стартового, наявного на початку курсу. До 10-11 діб і реактивність, і загальний стан тяжіють до вихідних показників, хоча все ще відрізняються від них.

Можливо, ця динаміка відкриває нам секрети пристосувальних і компенсаторних процесів в нервовій системі, в саморегуляції взагалі. Тут вбачаються паралелі з багатьма ідеями, що давно увійшли в практику, але не мали пояснення. Це і думка, що при розвитку загострення треба не допускати перерви курсу. І думка, що, якщо бажаний стан досягнуто на 5-6 добу, пневмопресинг корисно продовжити на кілька днів. І думка, що загальнооздоровчий («адаптаційний») курс має тривати близько 10 діб. Більш того, якщо допустити, що виявлений період перебудови реакцій це «хвиля» або «щабель» безперервного процесу, стане ясно, чому при тривалому курсі у пацієнтів трапляється друге «загострення» на 12-13 добу.

Практична порада

Для впровадження отриманих знань в практику важливо підкреслити: ми використовували апарати з трьох різних країн з різною конструкцією та програмними настройками. При порівнянні результатів, отриманих із застосуванням різних методик, істотних відмінностей не було. Ми дійшли висновку, що вплив пневмопресингу на нейрорегуляцію залежить не від параметрів процедури, а від факту її проведення.

Це особливо важливо, тому що з 2021 року ветерани АТО / ООС отримуватимуть реабілітацію у власних медичних закладах Міністерства оборони. Сподіваюся, процедури пневмопресингу залишаться доступні більшості пацієнтів.

Наша методика і рекомендації будуть викладені в інформаційному листі “Застосування пневмокомпресійної терапії при реакціях на тяжкий стрес та розладах адаптації” (робоча назва).

Використовуйте те, що у вас є: працює все! І будьте здорові!

Ще до теми

Лікування гіпертоніїЛікування гіпертонії

Рекомендації При гіпертонічній хворобі рекомендований курс з 10 щоденних сеансів пневмопресингу. Підтримуючі курси призначаються 2-4 рази на рік. Стадія гіпертонічної хвороби Мета застосування пневмопресингу Орієнтовна мінімальна тривалість курсу * Без

Лікування атеросклерозуЛікування атеросклерозу

Рекомендації Полегшення симптоматики відбувається зазвичай швидко, але тривалість ремісії залежить від тривалості курсу. Орієнтовно, ремісія впродовж 9-12 місяців спостерігається після курсу тривалістю близько 20-30 сеансів. При критичній ішемії може бути

Лікування трофічної виразкиЛікування трофічної виразки

Доказова медицина Пневмопресинг застосовують для лікування трофічних виразок нижніх кінцівок венозного та артеріального походження. Керівництва UIP 2011 C3 consensus. 2012. Огляди Intermittent pneumatic compression for treating venous leg ulcers. Nelson