Лікування лімфедеми

Рекомендації

Пневмопресинг можна призначати при первинній та вторинній лімфедемі на будь-якій стадії захворювання.

Типовим є використання пневмопресингу в лікуванні вторинної лімфедеми після радикального лікування онкологічних захворювань. В цьому випадку може знадобитись дозвіл лікаря-онколога, оскільки наявність злоякісної пухлини та процес метастазування вважаються протипоказаннями до пневмопресингу.

За загальноприйнятими рекомендаціями лікування лімфедеми має бути комплексним і, з огляду на стадію хвороби, включати носіння бандажу (бинтування), еластичних компресійних виробів, ручний лімфодренажний масаж, вправи (руховий режим) та заходи з догляду за шкірою. Якщо якісь з цих компонентів недоступні, або якщо комплексна терапія протягом місяця не дає покращення стану, додатково призначається пневмопресинг.

За нашими спостереженнями, пневмопресинг як окремий лікувальний захід можна призначати незалежно від наявності комплексної терапії, а в окремих випадках – замість неї.

Доцільно розглянути можливість проведення процедур вдома, з періодичним наглядом медичного працівника, оскільки пневмокомпресійна терапія лімфедеми може тривати від кількох тижнів до кількох місяців. В амбулаторії можна призначити курс з 10-15 сеансів (щоденно чи з перервами до 3 діб) з плановим повтором кілька разів на рік.

Лімфангіїт і лімфаденіт (запалення лімфатичних судин і вузлів) можуть стати обмеженням для застосування пневмопресингу. Під час бешихи пневмопресинг проводиться лише на тлі антибіотикотерапії.


Доказова медицина

Огляди

Дослідження

  • Лікування лімфатичних набряків верхньої кінцівки внаслідок мастектомії було описане Л.М. Біляк. Було відзначено, що застосування пневматичної компресії покращує місцевий імунний захист і знижує частоту бешихових запалень в 5,7 раза. Зменшення набряку настає не раніше 3-5 сеансу, досягає максимальної динаміки на 10-12 сеансі і залишається без значних змін до 15 сеансу, втім, стійкість досягнутого результату залежить від тривалості курсу. При набряку I ступеня (незначний, нестійкий набряк кисті) рекомендовані 1-2 курси з інтервалом 3 місяці. При II ступені набряку (набряк кісті і передпліччя з перевищенням об’єму здорової руки на 25-50%) рекомендовані 2-3 курси з проміжками 3 і 6 місяців, при III и IV ступенях набряку рекомендовано не менше 3 курсів лікування.
  • І.В. Таршинов (2004) описав 21 пацієнта з лімфедемою ніг різного походження та 7 пацієнток з лімфедемою рук після мастектомії, яким в прохолодну пору року надовалося монолікування пневмопресингом. За перший курс (10 сеансів по 90 хвилин) набряк зменшився в середньому на 65-70% при ранньому зверненні і на 30-35% при зверненні більш ніж через 5 років після дебюту хвороби. Збереження позитивного ефекту відмічалось в середьому впродовж 8-9 місяців.

Ще за темою:

Позначки:

Ще до теми

Лікування пролежнівЛікування пролежнів

Пневмопресинг може застосовуватись для лікування пролежнів. Пневматичну манжету, що виконує процедури, можна вважати модифікованим протипролежневим матрасом. Модифікації полягають в тому, що манжета стимулює роботу судин, тобто є засобом відновлювального лікування

Пневмокомпресійна терапія при COVID-19Пневмокомпресійна терапія при COVID-19

Проєкт від 22.10.2021 р. для обговорення Загальні положення Серед очікуваної користі: У осіб з групи ризику та осіб з постковідним синдромом – ліквідація набряків (зменшення серцево-судинного навантаження, полегшення місцевого транспорту

Реабілітація після інсультуРеабілітація після інсульту

Доказова медицина Пневмопресинг застосовують при мозковому крововиливі та ішемічному інсульті для профілактики тромбозу судин. Керівництва Neurosurgery. — European Guidelines on perioperative venous thromboembolism prophylaxis. European Society of Anaesthesiology, 2018. doi: