Лікування атеросклерозу

Рекомендації

Полегшення симптоматики відбувається зазвичай швидко, але тривалість ремісії залежить від тривалості курсу. Орієнтовно, ремісія впродовж 9-12 місяців спостерігається після курсу тривалістю близько 20-30 сеансів.

При критичній ішемії може бути рекомендована терапія в домашніх умовах тривалістю до кількох місяців.

Стадія хронічної артеріальної недостатності (за Fontaine, 1954)

Мета застосування пневмопресингу

Орієнтовна мінімальна тривалість курсу

Безсимптомна

 • Прискорення артеріального кровотоку, нормалізація вмісту кисню в периферичних тканинах

1 сеанс

Переміжна кульгавість.

Біль у спокої

 • Ті ж, що при І стадії
 • Підвищення витривалості до навантажень

Суб’єктивно відчутні зміни розвиваються в середньому після 5 сеансів

 • Стимуляція росту мережі колатеральних судин

За даними різних досліджень, 15–30 щоденних сеансів

Некроз та ішемічна виразка

 • Відновлення кровопостачання життєздатних тканин, заживлення ран

Тривалість курсу залежить від вихідного стану та його динаміки


Доказова медицина

Пневмопресинг застосовують при хворобі периферичних артерій, здебільшого як альтернативу хірургічній реваскуляризації у осіб, яким її неможливо провести. 

Керівництва


Ефективність лікування атеросклерозу пневмопресингом залежить від стадії захворювання. Різні стадії атеросклерозу співіснують: в одній судині можуть бути і жирові плями, і зони запалення з помірним склерозом, і розвинена бляшка.

Атеросклероз це багаторічний процес відкладання молекул жирів (ліпідів) з крові на внутрішній поверхні стінок артерій. 

Ліпіди переміщуються з кров’ю і при пошкодженні судинних стінок беруть участь у їх відновленні. Жирові відкладення – нормальна захисна реакція. Однак з віком, особливо на тлі паління, діабету або гіпертонії, ці відкладення ростуть, звужують просвіт артерії і заважають протіканню крові, виникає ішемія (артеріальна недостатність).

Зміна співвідношення фракцій холестерину сприяє відкладенню жирів з подальшим запаленням стінки, розростанням в ній сполучної тканини, відкладенням солей кальцію (виникнення бляшки).

Скарги залежать від місцезнаходження бляшки:

 • Артерії голови – шум у вухах, запаморочення, погіршення рівноваги, процесів пам’яті та мислення.
 • Артерії серця – напади загрудинного болю при фізичному чи емоційному навантаженні.
 • Артерії ніг – біль при тривалій ході, що минає після відпочинку (переміжна кульгавість), відчуття холоду в ногах.

В чому небезпека атеросклерозу?

 • Атеросклеротичні відкладення повільно прогресують; наявні скарги поступово наростатимуть (хронічна артеріальна недостатність).
 • На тлі атеросклерозу у випадку спазму артерій виникає різка ішемія органу (гостра артеріальна недостатність, інфаркт, інсульт тощо).

Що можна зробити?

Навіть якщо ви прихильник самолікування, проконсультуйтеся з лікарем. Обстеження зазвичай включає біохімічний аналіз крові (кількість ліпідів) та ультразвукове дослідження судин (розміри бляшки і її вплив на кровоток).

 • Терапевтичні заходи: дієта, медикаментозна корекція ліпідів, дозовані фізичні навантаження, контроль артеріального тиску, цукру крові, відмова від паління.
 • Хірургічні заходи: стентування, шунтування.

Що робить пневмопресинг при атеросклерозі?

 • Активує легеневий кровообіг, збільшує кількість кисню в крові, розширює судини та припиняє їх спазм, прискорює течію крові по артеріях, збільшує кількість крові в судинах враженого органу, збільшує транспорт кисню до місця ішемії (потрібно 2-7 процедур; ремісія орієнтовно 1-3 місяці).
 • Пригнічує тромбоутворення, знижує артеріальний тиск та рівень цукру (потрібно 3-10 процедур; ремісія орієнтовно 4-9 місяців).
 • Викликає стійке розширення судин, прискорює ріст нових судин в обхід враженого місця (потрібно 15-30 процедур; ремісія орієнтовно 9-12 місяців).
 • Сприяє зменшенню жирових відкладень, якщо це можливо (довгострокова терапія).

Пневмопресинг може призначатися на будь-якій стадії захворювання.

Прискорення кровотоку під час процедур стимулює власну ендокринну активність судинних стінок. Пневмопресинг як ендотеліотропна терапія виступає самостійним компонентом комплексної терапії артеріальної недостатності. Також процедури зменшують судиннозвужуючий вплив симпатичної нервової системи.

Є відомості про позитивний вплив пнепмопресингу на ліпідний профіль, які потребують уточнення. При тривалій терапії пневмопресинг може сприяти зменшенню холестеринових відкладень.

Який результат лікування атеросклерозу?

Метою лікування є збільшення витривалості при фізичних навантаженнях, збільшення безбольової дистанції ходьби, зменшення запаморочення, головного болю, покращення рівноваги, пом’якшення та зрідження нападів серцевого болю, зниження кров’яного тиску та цукру, прискорення заживання ран, потепління кінцівок.


Клінічний випадок. Атеросклероз артерій ніг

Пацієнт Д., 49 років. Вперше дискомфорт в ногах відчув за 2,5 роки до звернення; рік тому пролікований в стаціонарі медикаментозно. При надходженні скарги на оніміння пальців ніг (більше зліва), болі в м’язах ніг при ході рівною поверхнею на відстань близько 500 м. Палить до 20 цигарок на добу. Об’єктивно шкіра гомілок і стоп бліда, на пальцях ніг холодна. За даними УЗД ознаки стенозу магістральних артерій нижніх кінцівок та гемодинамічно значущого стенозу лівої підколінної артерії. Діагностовано облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок IIА ст. з оклюзією стегново-підколінного сегмента зліва. Проведено курс системного об’ємного пневмопресингу, в тому числі по 18 хвилин на кожну ногу; медикаменти не призначалися. Лікування переносив добре. Після 6 сеансів зазначив безболісне проходження близько 2 км по горбистій місцевості. Призначено по 24 хвилини пневмопресингу на кожну ногу. До 10 сеансу, на час виписки, ноги теплі, шкіра рожева.


Ще до теми:

Особливості пневмопресингу як судинної терапії

Ще до теми

Реабілітація після інсультуРеабілітація після інсульту

Доказова медицина Пневмопресинг застосовують при мозковому крововиливі та ішемічному інсульті для профілактики тромбозу судин. Керівництва Neurosurgery. — European Guidelines on perioperative venous thromboembolism prophylaxis. European Society of Anaesthesiology, 2018. doi:

Лечение венозной недостаточностиЛечение венозной недостаточности

Доказова медицина Пневмопресинг застосовують при набряковому синдромі та різних стадіях венозної недостатності нижніх кінцівок. Керівництва Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines According to Scientific Evidence. 2018.

Лікування діабетуЛікування діабету

Рекомендації Лікування має бути комплексним і за потреби включати індивідуально підібрані дієту і фармакотерапію. Не відміняйте призначені препарати без поради з лікарем. Пневмопресинг можна призначати на будь-якій стадії захворювання. Хоча